EVROPSKÝ DEN JAZYKŮ
Dne 26. září jsme se zapojili do projektu Evropský den jazyků. Na začátku vyučování jsme se formou prohlížení fotografií z dovolených po Evropě přenesli do atmosféry jednotlivých států. Plnili jsme nejrůznější úkoly - přiřazování vlajek k jednotlivým státům, zjišťovali, jak se řeknou některá slovíčka v nejrůznějších jazycích, luštili jsme anagramy, vytvářeli anglicko-český obrázkový slovník a seznamovali se se světovými autory nejznámějších pohádek pro děti. Děti se aktivně zapojily i přinesením různých materiálů z domova - fotografie, atlasy, slovníky, pexesa.
Městská knihovna Velká Bíteš pro nás připravila zajímavou besedu ve spolupráci s rodilým mluvčím Davidem Fraserem a překladatelkou paní Libuší Dražanovou. Děti si poslechly pohádku Perinbaba v anglicko-české verzi, procvičily si slovíčka a nebály se komunikovat s rodilým mluvčím.
z wikipedie:
Evropský den jazyků (anglicky European Day of Languages, francouzsky Journée européenne des langues) se slaví každoročně 26. září, na základě prohlášení Rady Evropy z 6. prosince 2001 vydaného ke konci Evropského roku jazyků, který Rada Evropy uspořádala společně s Evropskou unií.[1] Cílem svátku je propagovat jazykovou rozmanitost a studium jazyků v zemích Evropy.Obecné cíle Evropského dne jazyků jsou:
- Upozornit veřejnost na důležitost studia jazyků, posilování mnohojazyčnosti a interkulturního porozumění.
- Podpora jazykové a kulturní rozmanitosti Evropy.
- Podpora celoživotního jazykového vzdělávání na školách i mimo školy.